2023-2024 Pogrund Family Essay And Judaic Artwork Winners

2023-2024 Pogrund Family Essay Winners

Bailey Berkman – 3rd Grade – JDBY
Chani Cruz – 3rd Grade – AK
Gitty Francis – 3rd Grade – JDBY
Menachem Mendel Gershon – 3rd Grade – CLHDS
DB Herbach – 3rd Grade – JDBY
Shira Lieberman – 3rd Grade – JDBY
Raizy Lifsics – 3rd Grade – JDBY
Bracha Leah Olevitch – 3rd Grade – JDBY
Raizy Rosenberg – 3rd Grade – JDBY
Tehila Roth – 3rd Grade – ACHDS
Toba Devorah Albin – 4th Grade – JDBY
Sammy Benson – 4th Grade – AK
Dovid Galster – 4th Grade – YOB
Refoel Gottesman – 4th Grade – YTT
Noa Scharman – 4th Grade – JDBY
Dina Chinn – 5th Grade – JDBY
Nina Cohen – 5th Grade – ACHDS
Elichai Engelson – 5th Grade – ACHDS
Dovid Kalman Gershon – 5th Grade – CLHDS
Yechezkel Boaz Gottesman – 5th Grade – YTT
Moshe Levitt – 5th Grade – ACHDS
Rachel Mandelbaum – 5th Grade – JDBY
Rachelli Mandelbaum – 5th Grade – JDBY
Sam Radutny – 5th Grade – AK
Baruch Rosenberg – 5th Grade – YOB
Felix Singer – 5th Grade – AK
Blumie Stern – 5th Grade – CLHDS
Abie Strulowitz – 5th Grade – YTT
Tovi Finkel – 6th Grade – ACHDS
Chaim Galster – 6th Grade – YOB
Stuart Goodman – 6th Grade – AK
Yosef Shalom Riesel – 6th Grade – YOB
Huvie Saks – 6th Grade – JDBY
Perel Twerski – 6th Grade – JDBY
Yitzchok Zev Atlas – 7th Grade – YTT
Rachelli Moskowitz – 7th Grade – JDBY
Ruchele Galster – 8th Grade – JDBY
Racheli Herzfeld – 8th Grade – JDBY
Sarala Strulowitz – 8th Grade – JDBY
Talia Rubin – 9th Grade – HSBY
Rivka Mandelbaum – 10th Grade – BYHSC

2023-2024 Pogrund Family Judaic Artwork Winners

Tzipora Rubel 3rd Grade – JDBY
Ariella Gavant – 4th Grade – HT
Sara Kahn – 4th Grade – HT
Elisheva Millen – 4th Grade – JDBY
Tzipora Rokach – 4th Grade – JDBY
Yehudis Varnai – 4th Grade – CLHDS
Chani Atlas – 5th Grade – JDBY
Devora Pam – 5th Grade – JDBY
Aaron Darlow – 6th Grade – HT
Aderet Engel – 6th Grade – HT
Nedivah Finegold – 6th Grade – HT
Eli Fox – 6th Grade – HT
Batsheva Fuerst – 6th Grade – JDBY
Mayer Goldberg – 6th Grade – ACHDS
Miriam Chaya Lieberman – 6th Grade – JDBY
Ahuva Bracha Perkel – 6th Grade – ACHDS
Yaffa Benjamin – 7th Grade – HT
Ayla Needle – 7th Grade – HT
Miriam Atlas – 8th Grade – JDBY
Eli Comrov – 8th Grade – HT
Binyamin Friedman – 8th Grade – HT
Elior Ginsberg – 8th Grade – HT
Avigail Goldberg – 8th Grade – ACHDS
Sophie Levin – 8th Grade – HT
Michal Levy – 8th Grade – HT
Jason Nankin – 8th Grade – HT
Jordan Rich – 8th Grade – HT
Rachel Leah Rokach – 8th Grade – JDBY
Ari Shyovitz – 8th Grade – HT
Menachem Steinberg – 8th Grade – HT
Yocheved Ehrlich – 9th Grade – BYHSC
Liba Greenspan – 9th Grade – BYHSC
Shayna Kolsky – 9th Grade – HSBY
Yakira Wittlin – 9th Grade – ICJA
Penina Benjamin – 10th Grade – ICJA
Rivka Miriam Mishkin – 10th Grade – HSBY
Shira Finkel – 11th Grade – HSBY
Avigail Joel – 11th Grade – BYHSC
Noa Gavant – 12th Grade – ICJA